Logo F.R.Sah    
 
Pagina principală Arhiva: ~ Apr. -Iun. 2006
Lista ELO la 1 iulie
 

Foto Topalov

La 1 iulie, FIDE a dat publicităţii noua listă ELO, dominată de bulgarul Veselin Topalov, cu 2813 p., urmat de Viswanathan Anand (India) 2779 p. şi Levon Aronian (Armenia) 2761 p. L-D. Nisipeanu este singurul român în top 100, ocupând locul 21.
Iată clasamentul primilor şahişti din ţara noastră:
La masculin:
  1. Nisipeanu Liviu - Dieter 2693
  2. Istrăţescu Andrei 2612
  3. Nevednichy Vladislav 2576
  4. Lupulescu Constantin 2566
  5. Marin Mihail 2544
  6. Şubă Mihai 2533
  7-8. Rogozenko Dorian şi Vajda Levente 2524
  9. Murariu Andrei 2516
10. Pârligras Mircea 2510
La feminin:
  1. Peptan Corina - Isabela 2425 (locul 38 in lume)
  2. Foişor Cristina Adela 2393
  3. Cosma Elena Luminiţa 2355
  4. Motoc Alina 2309
  5. Bogza Adina - Maria 2304
Aici găsiţi lista ELO integrală! zip

Olimpiada de şah a copiilor

Adrian Petrişor a obţinut (cu 7 p. din 9) medalia de bronz la Olimpiada de şah a copiilor, desfăşurată între 1-9 iulie la Novisad şi câştigată de Turcia atât pe echipe, cât şi la individual (Emre Can). Robin Dragomirescu a ocupat locul 8 (cu 6,5 p), iar Marius Chiriţă – Mihăilă locul 34 cu 5 p. Echipa României, alcătuită din cei trei şahişti de la CSŞ nr.1 Timişoara, s-a situat pe locul 3-4, cu 18,5 p.

Mai multe amănunte pe site-ul:
http://www.childrenchessgamesns.org
 

 

Adrian Petrisor

Şedinţa Consiliului Director al F.R.Ş.

Pe data de 21 iunie, Consiliul Director al F.R.Ş. a luat o serie de hotărâri privind probleme de actualitate:
- componenţa loturilor pentru CE echipe juniori (Ungaria) , CE jucători ELO<2000 şi <2200 (Cehia) şi CM dezlegări probleme (Olanda) (HCD31);
- aprobarea colectivelor de antrenori pentru loturile de juniori (HCD34);
- fixarea unei perioade de transfer între 10-24 iulie (HCD33);
- stabilirea sistemului de desfăşurare a Diviziilor A şi B pe echipe (HCD36);
- aprobarea afilierii la F.R.Ş. a 3 noi cluburi (HCD 28, 29, 30).

 

Comozitie

Intensă activitate şahistă pe litoral
 

În perioada 17-25 iunie s-a desfăşurat la Cap Aurora tradiţionalul Festival al Clubului Central de Şah, care a cuprins 4 competiţii: un open internaţional (în care MI Vlad Jianu a înregistrat un succes categoric), un turneu de juniori până la 14 ani, un concurs de copii până la 10 ani şi unul pentru cei mai mici şahişti, până la 8 ani.
Iată primii clasaţi:
Open
1. Jianu Vlad 8.5 p. (din 9)
2. Vasilescu Lucian 7 p.
3-5. Ocnărescu Victor, Dragomirescu Robin, Baratosi Daniel 6.5 p
6-7. Georgescu Tiberiu, Marin Luiza (prima la feminin) 6 p.
Juniori (până la 14 ani)
1. Vlăduţ Matei 8 p.
2. Vasilescu Maria 7.5 p.
3. Sevastian Ana-Denisse 7 p.
Copii (până la 10 ani)
1. Bălăcianu Alexandru 7 p.
2. Cârlig Ioana-Andreea 7 p.
3. Preda Vlad 7 p.
Copii (până la 8 ani)
1. Marin Victor 8.5 p.
2. Miroi Robert 8 p.
3. Stancu Robert 6.5 p.

*

Trofeul Litoralului (contând şi ca a treia etapă în Grand Prix Romania) s-a desfăşurat în perioada 20-29 iunie la Eforie Nord, organizat de CS Jeco - Centrocoop şi CS Tinerii Maeştri. Iată primii clasaţi:
Open:
1.Lupulescu Constantin 8 p. (din 11)
2.Grigore George-Gabriel 8 p.
3.Moldovan Daniel 8 p.
Junioare 16 ani
1.Anuşca Mădălina-Maria 8.5 p. (din 9)
2.Vericeanu Ilinca 6 p.
3.Anton Roxana-Ana 6 p.
Juniori 16 ani:
1.Nemeş Silviu 8 p. (din 9)
2.Hamitevici Vladimir (Moldova) 8 p.
3.Corlătescu Dragoş - Georgian 7 p.
Copii 12 ani:
1.Nanu Florentin-Gabriel 8 p. (din 9)
2.Pop Alexandru 7.5 p.
3.Şiclovan Cristian-Dănuţ 7 p.
 Rezultate si clasamente finale  
 Album foto

*

Între 1 şi 9 iulie a avut loc la Techirghiol, în organizarea clubului sportiv Victoria din localitate şi a Primăriei oraşului, a 16-a ediţie a Trofeului Techirghiol. La seniori s-a impus Tiberiu Mănescu, cu 7,5 p. din 9, în timp ce la juniori şi junioare au câştigat Sergiu Mureşan 9,5 p din 10, respectiv Diana Panţu cu 7,5 p. din 10.
Rezultatele finale le puteţi afla aici!

Dieter Nisipeanu la superturneul de la Ialta

Între 17 şi 28 iunie a avut loc în staţiunea ucraineană Ialta un foarte puternic turneu internaţional de şah (medie ELO 2691), cu participarea unor redutabili mari maeştri, precum ex-campionul mondial Ruslan Ponomariov (Ucraina), Alexander Grisciuk (Rusia), Vasili Ivanciuk (Ucraina), Alexei Shirov (Spania), Pentala Harikrishna (India), Victor Bologan (Moldova) şi, din partea ţării noastre, Dieter Nisipeanu, care s-a clasat pe locul 7, cu 5 p.
Câştigator a fost rusul Serghei Rublevski, cu 7.5 puncte.

Mai multe amănunte se găsesc pe site-ul oficial:
http://www.aerosvit2006.ukrchess.org.ua/index_e.htm

Arhiva rundelor 1-11

 
Logo Ialta 
Curs de perfecţionare pentru antrenorii de şah
 

sah

În perioada 7-9 iunie s-a desfăşurat la sala R. A. T. B. din Capitală cursul de perfecţionare pentru antrenorii de şah.
Tematica prelegerilor, care au stârnit un deosebit interes, a fost următoarea:

Mihail Viorel Ghindă: “Tehnica folosirii programului ChessBase 9 în pregătirea şahiştilor”
Vasile Manole: “Stabilirea repertoriului de deschideri pentru copii şi juniori
Mihail Marin: “Metodica predării finalurilor
Sergiu-Henric Grünberg: “Latura psihologică a relaţiei jucător-antrenor
Mircea Pavlov: “Modalităţi de îmbunătăţire a tehnicii de calcul în jocul de şah”.
Copyrightul asupra textelor apartine autorilor si FRSah

Olimpiada de şah de la Torino
 

Romania - Iran


În clasamentul final al Olimpiadei de la Torino, formaţia noastră feminină (căpitan: Ovidiu-Doru Foişor) s-a situat pe locul 14, cu 23 puncte, iar echipa masculină (căpitan: Constantin Ionescu) s-a clasat pe locul 26, cu 30 puncte.
În ultima rundă (a 13-a), fetele au învins Iranul cu 2-1 (victorie C. Peptan, remize C. Foişor, A. C. Calotescu), iar băieţii au terminat la egalitate, 2-2, cu Letonia (remize D. Nisipeanu, A. Istrăţescu, V. Nevednichy şi L. Vajda).
Primele trei locuri au fost ocupate la feminin de Ucraina 29 puncte, Rusia 28 puncte şi China 27,5 p, iar la masculin de Armenia cu 36 puncte, China, cu 34 puncte şi S.U.A. cu 33 puncte.
Punctajele şahiştilor români au fost: C. Foişor 8 (12), C. Peptan 7,5 (11), A. M. Bogza 4,5 (9), A. C. Calotescu 3 (7) – la fete, D. Nisipeanu 6,5 (9), V. Nevednichy 6,5 (11),  A. Istrăţescu 6 (11), L. Vajda 6 (11), M. Marin 3,5 (6), M. Pârligras 1,5 (4) – la băieţi.
În clasamentele pe mese, cel mai bine s-a situat Dieter Nisipeanu, locul 9 la masa 1, cu un procentaj de 72,2%.

Album foto Arhivă partide (format pgn): feminin, masculin (r. 1-13).

Logo Olimpiada Sah
Preşedinţii FIDE şi ECU - realeşi
 

Kirsan Ilyumzhinov

Concomitent cu Olimpiada de Şah, la Torino se desfăşoară al 77-lea Congres FIDE; în cadrul acestuia, delegaţii la Adunarea Generală l-au reales pe data de 2 iunie, în funcţia de Preşedinte al FIDE, pe Kirsan Ilyumzhinov (Preşedinte al Republicii Kalmykia), care a întrunit 96 voturi faţă de cele 54 ale contracandidatului său, Bessel Kok (Olanda).
Cu o zi mai înainte, la 1 iunie, Adunarea Generală a ECU (Uniunea Şahului European), l-a ales din nou ca preşedinte pe slovenul Boris Kutin, cu 28 voturi, după o dispută strânsă cu Javier Ochoa de Echaguen (Spania), care a adunat 21 voturi.
La ambele evenimente, ţara noastră a fost reprezentată de dl. Ion Şerban Dobronăuţeanu, Preşedintele Federaţiei Române de Şah.

03 iunie 2006

Nisipeanu victorios la Sarajevo
Un remarcabil succes a înregistrat marele maestru Dieter - Liviu Nisipeanu, care a câştigat superturneul Bosna, de la Sarajevo. Disputat tur-retur, între 6 jucători de înaltă clasă, turneul s-a încheiat având în frunte 3 jucători cu câte 5,5 p. din 10, ordinea stabilită prin coeficienţii de departajare fiind:
   1. Dieter - Liviu Nisipeanu (România);  
   2. Magnus Carlsen (Norvegia);
   3. Vladimir Malahov (Rusia).

Amănunte pe siteul http://www.skbosna.ba/bosna2006.

logo Bosna
 

Diter Nisipeanu

Cantonamentul loturilor olimpice
 

Complexul Snagov


În perioada 12-19 mai, are loc la Complexul Sportiv Naţional din Snagov un cantonament al loturilor olimpice de şah ale României, care se pregătesc pentru Olimpiada de la Torino.
La acţiune participă şi câţiva dintre juniorii de reală perspectiva: Andrei Murariu, Iozefina Paulet, Paula Craciun, Teodora Traistaru şi Maria Madalina Anusca.
Oscarul  şahist  2005  pentru Topalov
 

Veselin Topalov


Pe data de 10 mai a avut loc la Sofia, în prezenta Preşedintelui FIDE Kirsan Ilyumzhinov şi a Preşedintelui Bulgariei, Gheorghi Parvanov, ceremonia acordării premiului "Oscar" la şah pe anul 2005.
În urma anchetei realizate de prestigioasa revistă "64" (Rusia), câştigător a fost desemnat campionul mondial Veselin Topalov, care a primit cu această ocazie trofeul. La eveniment a participat şi dl. Ion Şerban Dobronăuţeanu, Preşedintele Federaţiei Române de Şah.

Cupa României pe echipe la şah rapid
 

Podium Cupa Romaniei

În zilele de 6 şi 7 mai a avut loc la Snagov - Ghermăneşti Cupa României pe echipe la şah rapid, cu participarea a 10 echipe la feminin şi tot atâtea la masculin. Podiumul în competiţia feminină a fost următorul:
   1) Clubul Central de Şah I 24.5 p.;
   2) Clubul Central de Şah II 22 p;
   3) Şah Club Snagov I 21.5 p.
      CUPA ROMANIEI FEMININ - clasament,
      CUPA ROMANIEI FEMININ - pe runde
La masculin, pe primele trei locuri s-au situat:
   1) ACS Şah Apa Nova Bucureşti 31.5 p.;
   2) Dinamo Braşov (foto) 30.5 p.;
   3) Şah Club Snagov I 21.5 p. 
      CUPA ROMÂNIEI MASCULIN - clasament

Campionatul Mondial Şcolar
 

Podium CM Scolar Grecia

În perioada 24 aprilie - 2 mai, la Kallithea (Halkidiki) - Grecia, s-a desfăşurat Campionatul Mondial şcolar la şah.
O comportare excelenta a avut-o, la categoria 15 ani, FM Ioan Cristian Chirilă (Clubul Central de Şah), care cu 7 puncte a reeditat succesul obţinut anul trecut în aceeaşi localitate; pe podium a urcat şi Daria-Ioana Visanescu (CS Comexim R Lupeni), locul 2 la fete (categoria 11 ani), cu 6,5 puncte. Realizând tot 6,5 puncte, Răzvan Dicu (CS Dinamo Braşov) a ocupat locul 6 la categoria 11 ani, iar Calin Gheorghiu (Politehnica Iaşi) locul 12 la categoria 9 ani, cu 6 puncte.

În paralel s-a desfăşurat un open pentru seniori, la care Boris Itkis (România) a terminat pe locul 2, după grecul Ioannis Nikolaidis.

Campionatele naţionale de copii şi juniori
 

CN Predeal


FEDERAŢIA ROMÂNĂ DE ŞAH, în colaborare cu PRIMĂRIA PREDEAL şi CONSILIUL LOCAL PREDEAL prin Casa de Cultură din Predeal şi Clubul Sportiv „Gambitul Damei" Ploieşti au organizat în perioada 13-19 aprilie, în oraşul PREDEAL, Campionatele naţionale de copii şi juniori la şah.

Iată medaliaţii:
1. Finalele Campionatelor Naţionale de Copii şi Juniori, ŞAH PRACTIC, (cat. 10-20 ani);
2. Finalele Campionatelor Naţionale de Copii şi Juniori, DEZLEGĂRI, (cat. 10-20 ani);
3. Finalele Campionatelor Naţionale de Copii şi Juniori, ŞAH RAPID, (cat. 10-20 ani);
4. Finalele Campionatelor Naţionale de Copii şi Juniori, BLITZ, (cat. 10-20 ani).

      Album foto CNJ 2006 - Predeal

Campionatul Internaţional al Serbiei-Muntenegru la dezlegări şah
 

Medaliati CI al Serbiei-Muntenegru


Oraşul Belgrad a fost, în zilele de 15 şi 16 aprilie, gazda celei de-a treia ediţii a acestui Campionat devenit tradiţional.
În competiţia pe echipe, cu participarea a 5 team-uri naţionale şi 5 regionale, reprezentativa României, alcătuita din Eric Huber (CS Astral Posta Calnau/Bucureşti) şi Dinu-Ioan Nicula (Clubul Central de Şah), a reeditat remarcabilul rezultat din 2004, terminând pe locul 3, după cele două echipe ale ţării gazdă. În concursul individual, câştigat de GM M.Mladenovic (SCG1), IM Eric Huber a ocupat un onorant loc 3.
Rezultatele se găsesc pe site-ul:
 http://www.beochess.org.yu/problemski/problemskisaheng.htm.

Sus
  Rezoluţie minimă recomandată 1024x768
IEIE 8 Firefox 3

 
 
 

Data lansării: 15 mai 2006