Logo F.R.Sah    
 
Pagina principală Interviul lunii Septembrie 2010
 
Interviul lunii       Foto Album foto IM Lucian-Costin Miron
Interviu cu Maestrul internațional Lucian-Costin Miron

Unde și când ai făcut primii pași în șah ?
Debutul în șah l-am făcut pe la vârsta de 6 ani când tata m-a învățat să mut piesele. La club m-am înscris în toamna anului 1994 la CSS Ploiești, unde l-am avut ca antrenor pe dl. Gheorghe Văsii. În anul 1996 m-am transferat la CS Petrolul Ploiești. Aici am stat până la sfârșitul junioratului și am fost îndrumat de Dl Corneliu Butnaru. In toată această perioadă am mai avut ca antrenori particulari pe: Cătălin Dobrin, Doru Ionescu, Grigore Nicolae-Petre și Daniel Moldovan (cu cel din urmă colaborez și în prezent).

Care au fost cele mai bune performanțe ca junior ?
Pe perioada junioratului nu am avut foarte multe rezultate notabile. Cred că cea mai bună performanță ar fi vicecampion european cu echipa de juniori la Obrenovac în 2004, dar țin să precizez că am fost rezervă și am jucat doar în două meciuri care nu aveau nici un fel de importanță. Cel mai bun rezultat individual ca junior ar fi titlul de campion național de șah rapid la grupa B20.

Studii absolvite ?
Liceul teoretic Al. I. Cuza specializarea mate-info engleză intensiv (2002-2006) și Facultatea Spiru Haret - Specializarea Marketing (2007-2010). Probabil în 2011 o să mă înscriu și la un master, dar până atunci încerc să mă antrenez cât mai intens și să joc cât mai multe concursuri.

Faptul că porți numele unui celebru cronicar are pentru tine vreo semnificație ascunsă ?
Ha-ha! Nu port numele exact al cronicarului. Părinții s-au gândit la un al treilea nume pentru mine și acesta (Costin) li s-a părut a fi cel mai potrivit. Toate persoanele cunoscute mă apelează după primul nume. Unii profesori mă mai tachinau pe tema aceasta, dar pentru mine nu a avut nici o însemnătate.

Ai fost campion național la șah rapid în anul 2008, la finala organizată la Rin Grand Hotel București. Care au fost premisele acestui succes remarcabil ?
De mai bine de un an mă antrenam cu Daniel Moldovan și rezultatele nu au întârziat să apară. Forma bună în care mă aflam și un pic de șansă au făcut ca după cele 7 runde să mă aflu pe locul 1-3 la egalitate cu Szabo Gergely și Constantin Ionescu.

Când ai ajuns maestru internațional ?
Prima normă am făcut-o la finala din 2006 de la Predeal. La finala din 2008 de la Cluj, după un concurs jucat destul de bine, mi-am realizat norma de MI cu o rundă înainte de final. Imediat după finală am mai jucat două concursuri la care am făcut încă două norme. Primul dintre ele a fost Memorialul Ciocâltea gr.B și al doilea Sozina Open (Bar, Muntenegru).

Prima parte a activității tale șahiste ca senior s-a consumat sub culorile clubului Politehnica Iași. Cum ai putea sintetiza cele trăite acolo ?
A fost o experiență plăcută. Am jucat doi ani pentru ei și m-am simțit foarte bine.

În acest an ai atins ratingul de 2500. Ce crezi că îți mai lipsește pentru a deveni mare maestru ?
În primul rând normele. Dar cred că din punct de vedere psihologic și al pregătirii nu îmi lipsește nimic, iar în curând sper să iau și titlul de mare maestru.

Ce rezultat îl consideri a fi cel mai mare succes din cariera ta de până acum ?
Campion național cu echipa Apa Nova în 2010. Individual cred că titlul de campion național de șah rapid din 2008.

Ai participat la mai multe turnee din cadrul circuitului Balkan Grand Prix. Ce înseamnă acesta pentru tine ?
Intradevăr, am jucat 4 concursuri din circuit (3 în 2009 și unul în 2010) și pot să zic că e o plăcere. In două din ele am fost foarte aproape de realizarea unei norme de GM (Sarajevo și Cetinje). Turneele sunt foarte tari și premiile sunt bune. Este desigur o onoare să îmi reprezint țara la o astfel de competiție. Sper că și la următoarele concursuri să beneficiez de sprijinul FRSah.

Ești vicecampion național la dezlegări, medalie de argint obținută anul trecut la Ghermănești și acordată de însuși campionul mondial Anand. Ce înseamnă pentru tine această probă ?
Îmi face oricând plăcere să particip la astfel de probe. Mă relaxează și, în plus, îmi fac încălzirea pentru următoarele probe (șah rapid și blitz).

Recent ai devenit la Herculane campion național cu formația clubului Apa Nova București. Cum te-ai integrat în această echipă ?
Cred că bine. De când m-am alăturat acestui club, am beneficiat din plin de sprijin atât moral cât și didactic din partea antrenorului emerit Valentin Stoica. Mă simt onorat să fac parte din aceeași echipă cu mari maeștri de elită ca Nisipeanu, Iordăchescu, Fedorov sau Marin. Sunt foarte fericit că echipa a ieșit campioană și sper ca anul viitor să mergem la fel de convingător.

Cu care dintre coechipierii pe care i-ai avut de-a lungul timpului te-ai înțeles cel mai bine ?
Cu Claudiu Stănculescu și cu Țurlea Constantin. Am jucat multe concursuri împreună, din care am rămas cu foarte multe amintiri plăcute.

În luna iulie te-am arbitrat la SPI Open de la Satu Mare, turneu pe care l-ai câștigat cu brio. Ce impresii păstrezi de atunci ?
A fost o reușită frumoasă. Probabil unul din cele mai bune concursuri jucate în ultima perioadă. Chiar și în 2 din cele 3 partide pe care le-am facut remiză pot zice că am fost la cârma jocului.

Ce loc vizitat de-a lungul competițiilor șahiste te-a frapat prin ceva ?
Există un loc în Europa unde Munții Balcani se contopesc cu coasta Marii Adriatice. Acesta se afla în Muntenegru. De fiecare dată când am fost în Budva, Herceg Novi sau Bar (toate stațiuni turistice de pe coastă), am rămas uluit de frumusețea locului.

Cu ce sport crezi că e complementar șahul ?
Orice sport care implică mult efort fizic. Probabil că boxul. Există și un sport numit chess-boxing, în care rundele de box alternează cu cele de șah.

Preocupări (detaliate) de timp liber ?
În timpul liber îmi place să fac sport și să vizionez filme. Joc fotbal, tenis și rareori tenis de masă. Prefer filmele de Guy Ritchie (“Snatch”, “Lock, Stock and Two Smoking Barrels” și “Sherlock Holmes”) și cele de Quentin Tarantino (“Reservoir Dogs” și “Pulp Fiction”). În puținul timp care îmi mai rămâne citesc cărți. Momentan mă delectez cu “Papillon” de Henri Charriere.

În ce constă farmecul Ploieștiului (...dacă îl are) ?
Ploieștiul e un oraș cu o istorie foarte bogată. În prezent el are ca puncte de atracție Muzeul Petrolului și Muzeul Ceasului (unice în țară). E un oraș destul de curat, cu un centru foarte bine amenajat.

Împotriva cărui șahist important ți-ai dori să joci cu precădere ?
Ivanchuk sau Aronian. În opinia mea, acești doi jucători înțeleg foarte mult jocul și cred că aș putea învăța foarte mult dintr-o partidă și o analiză cu ei.

Cum vezi posibilitatea de a-ți câștiga o existență decentă din șah ?
Dacă obțin titlul de mare maestru cred că pot duce un trai decent din șah în România. Probabil dacă aș fi rezident al unei țări vestice mi-ar trebui pe lângă titlul de GM și un Elo de 2600.

Interviu realizat de Dinu-Ioan Nicula, septembrie 2010
© Federația Română de Șah
Precizăm că opiniile exprimate aparțin în totalitate celor intervievați și nu reprezintă la modul implicit punctul de vedere oficial al F. R. Șah