Logo F.R.Sah    
 
Pagina principală Șah prin corespondență Competiții internaționale
ȘAH PRIN CORESPONDENȚĂ - COMPETIȚII INTERNAȚIONALE
A. Competitii pe echipe cu participarea Romaniei
A1. Olimpiadele ICCF

Data de start

Denumirea competitiei

Transmisie

1968

Olympiad 6 Final

Postal

1972

Olympiad 7 Final

Postal

1974

Ladies Olympiad 1 Final

Postal

1982

Olympiad 9 Final

Postal

1986

Ladies Olympiad 3 Final

Postal

1992

Olympiad 11 Final

Postal

1994

Olympiad 12 Preliminarii – Section 3

Postal

12/31/1997

Ladies Olympiad 5 Final

Postal

12/31/1997

Ladies Olympiad 6 Preliminarii – Section 1

Postal

09/25/2000

Olympiad 14 Preliminarii – Section 2

Email

12/27/2002

Olympiad 14 Final

Email

1/15/2003

Olympiad 15 Preliminarii - Section 01

Email

7/10/2005

Olympiad 16 Preliminarii - Section 02

Postal

1/10/2006

Olympiad 17 Preliminarii - Section 02

Server

3/1/2007

Ladies Olympiad 7 Final

Server

9/10/2009

Olympiad 17 Final

Server

9/10/2009

Olympiad 18 Preliminarii - Section 04

Server

3/10/2011

Olympiad 19 Preliminarii - Section 03 (Sferle Miron, Epure Cristian Ion, Dabija Mircea, Balta Mihai)

Postal


A2. Campionatul European

Data de start

Denumirea competitiei

Transmisie

12/20/2005

European TC 7 - Semifinal 3

Server

12/31/2008

European TC 7 Final

Server

2/21/2009

European TC 8 - Semifinal 1

Server


A3. Champions League

Data de start

Denumirea competitiei

Transmisie

06/15/2002

EM/CL/Q08 (Potaissa Turda)

Email

06/15/2002

EM/CL/Q12 (Chimia Rm. Valcea)

Email

06/15/2002

EM/CL/Q13 (Telaxoza – Crisul Oradea)

Email

06/15/2002

EM/CL/Q21 (CSM Cluj-Napoca)

Email

06/15/2002

EM/CL/Q22 (CSU Craiova)

Email

12/1/2004

CL/2004/B2 (CSM Cluj-Napoca)

Email

12/1/2004

CL/2004/B3 (Telaxoza-Crisul Oradea)

Email

12/1/2004

CL/2004/C1 (Potaissa Turda)

Server

12/1/2004

CL/2004/C2 (CSU Craiova)

Email

12/1/2004

CL/2004/C3 (Chimia Rm. Valcea)

Email

12/1/2004

CL/2004/D4 (CSU Craiova 2)

Email

12/1/2004

CL/2004/D6 (CCSC Romania)

Email

12/1/2004

CL/2004/D7 (Otelul Galati)

Email

12/1/2004

CL/2004/FT1 (Energy Sterom Campina)

Server

9/1/2007

CL/2007/B1 (Telaxoza-Crisul Oradea)

Server

9/1/2007

CL/2007/B3 (Energy Sterom Campina)

Server

9/1/2007

CL/2007/B4 (Clubul Municipal Alba Iulia)

Server

9/1/2007

CL/2007/C1 (Chimia Rm. Valcea)

Server

9/1/2007

CL/2007/C6 (CSU Craiova)

Server

9/1/2007

CL/2007/C7 (CSM Cluj-Napoca)

Server

9/1/2007

CL/2007/D5 (Unirea)

Server

9/1/2007

CL/2007/FT2 (Iasitel Iasi)

Server

9/1/2007

CL/2007/FT4 (CSU Craiova 2)

Server

1/25/2010

CL/2010/A (Energy Cameron Campina)

Server

1/25/2010

CL/2010/B1 (CSU Craiova)

Server

1/25/2010

CL/2010/B2 (CSM Cluj-Napoca 1)

Server

1/25/2010

CL/2010/B3 (Telaxoza-Crisul Oradea)

Server

1/25/2010

CL/2010/C2 (Unirea)

Server

1/25/2010

CL/2010/C5 (CSM Cluj-Napoca 2)

Server

1/25/2010

CL/2010/C10 (Chimia Rm. Valcea)

Server


A4. Alte turnee pe echipe

Data de start

Denumirea competitiei

Transmisie

2/1/2003

Cupa Tarilor Latine ed. VI

Email

6/17/2007

Harro Otte – Memorial, Gr. Prel. 1

server

2/1/2008

Cupa Dunarii ed. III-Paul Darmogray Memorial

Server

1/7/2011

Thor Lövholt Memorial (Balta, Chitescu, Mathe,
Pranitchi, Antal, Vasile C-tin)

Server


A5. Meciuri amicale intertari

Data de start

Denumirea competitiei

Transmisie

06/01/2003

Romania-Portugalia

Email

12/15/2003

Romania-Anglia(BFCC)

Email

12/20/2003

Romania-Japonia

Email

01/26/2004

Romania-Scotia

Email

06/01/2004

Romania-Suedia

Email

06/01/2004

Finlanda-Romania

Email

06/15/2004

Romania-Elvetia

Email

07/10/2004

Romania-Africa/Asia

Email

11/01/2004

Anglia(BCCA)-Romania

Email

07/10/2005

Franta-Romania

Server

07/10/2005

Franta-Romania

Email/Postal

09/10/2005

Romania-Republica Ceha

Server

09/10/2005

Romania-Republica Ceha

Email/Postal

12/20/2005

Italia-Romania

Server

12/20/2005

Italia-Romania

Email

01/10/2006

Lituania-Romania

Server

01/15/2006

Romania-Turcia

Server

03/12/2006

Romania-Peru

Server

03/15/2006

Romania-Peru

Email

04/15/2006

Australia-Romania

Server

06/06/2006

Romania-Spania

Server

10/01/2006

Norvegia-Romania

Server

04/01/2007

Romania-Anglia(BCCA)

Server

04/01/2007

Canada-Romania

Server

04/04/2007

Canada-Romania masa 26

Server

10/07/2007

Romania-Hong Kong

Server

02/20/2008

Romania-Bulgaria

Server

04/01/2008

Letonia-Romania

Server

04/01/2008

Germania-Romania

Server

08/31/2008

Germania-Romania

Postal

10/01/2008

Argentina-Romania

Server

11/01/2008

Romania-S.U.A.

Server

12/05/2008

Slovenia-Romania

Server

02/01/2009

Romania-Danemarca

Server

05/01/2009

Romania-SchemingMind.com

Server

05/15/2009

Romania-Slovacia

Server

09/11/2010

Romania - Brasil

Server

03/30/2011 Romania – India 2011 Server

B. Campionatul mondial individual
B1. Campionatul mondial  – Finale

Data de start

Denumirea competitiei

Transmisie

1968

Ladies World Ch. Final 1 (Baumstark Gertrude)

Postal

1972

Ladies World Ch. Final 2 (Polihroniade Elisabeta)

Postal

1977

World Championship Final 9 (Anton Aurel)

Postal

03/01/1983

World Championship Final 11 (Anton Aurel)

Postal

12/01/1984

World Championship Final 12 (Costea Eugen)

Postal

06/10/2010

World Championship Final 26 (Serban Florin)

Server


B2. Campionatul mondial  – Turneul candidatilor

Data de start

Denumirea competitiei

Transmisie

7/30/2006

WC26/CT03 (Karacsony Zsolt)

Server

2/10/2007

WC26/CT05 (Serban Florin)

Server

5/10/2007

WC27/CT02 (Mathe Iosif)

Server

4/20/2008

WC28/CT01 (Craciuneanu Viorel)

Server

10/30/2008

WC28/CT06 (Karacsony Zsolt)

Server

9/10/2010

WC30/CT04 (Karacsony Zsolt)

Server

9/10/2010

WC30/CT10 (Chiru Ioan Calin)

Server


B3. Campionatul mondial  – Semifinale

Data de start

Denumirea competitiei

Transmisie

11/30/1993

WC20/sf01 (Parau Adrian)

Postal

11/30/1993

WC20/sf02 (Suta Mihai)

Postal

11/30/1993

WC20/sf07 (Miron Uratu Corneliu)

Postal

04/01/1999

WC23/sf09 (Grosu Dan Marian)

Email

04/01/1999

WC23/sf14 (Jurca Horatiu)

Email

08/01/2001

WC25/sf08 (Rotariu Gheorghe)

Email

08/01/2001

WC25/sf16 (Breahna Radu)

Email

08/01/2001

WC25/sf19 (Moise Octavian)

Email

08/01/2001

WC25/sf20 (Valer-Eugen Demian)

Email

9/1/2002

WC26/sf06 (Mayer Cristian)

Email

9/1/2002

WC26/sf08 (Rotariu Gheorghe)

Email

9/1/2002

WC26/sf10 (Talos Doru Ioan)

Email

9/1/2002

WC26/sf14 (Grosu Dan Marian)

Email

5/2/2003

WC27/sf03 (Florescu Virgil)

Email

07/07/2003

WC27/sf05 (Dabija Mircea)

Email

12/01/2003

WC27/sf10 (Dobrei Gheorghe)

Email

12/31/2003

Ladies World Ch. 8/Sf 2 (Mihai Eleonora)

Email

05/30/2004

WC28/sf06 (Craciuneanu Viorel)

Email

09/14/2004

WC28/sf09 (Vasile Constantin)

Email

2/10/2005

WC29/sf01 (Mathe Iosif)

Email

3/1/2005

WC29/sf03 (Serban Florin)

Server

4/30/2005

WC29/sf05 (Ghinda Mihai, Enescu Constantin)

Server

12/30/2005

WC29/sf15 (Chiru Ioan Calin, Rotariu Gheorghe)

Server

10/20/2006

WC30/sf05 (Enescu Constantin)

Server

1/30/2007

WC30/sf06 (Ciucurel Sorin Marius)

Server

1/30/2007

WC30/sf07 (Cinca Daniel)

Server

1/30/2007

WC30/sf08 (Volovici Daniel)

Server

8/30/2007

WC31/sf05 (Ghinda Mihai)

Server

10/20/2007

WC31/sf06 (Volovici Daniel)

Server

04/20/2008

Ladies World Ch. 9/Sf 1 (Marin Irina Luiza)

Server

10/25/2008

WC32/sf10 (Matei Cornel)

Server

11/25/2008

WC32/sf11 (Bucur Mircea)

Server

2/20/2009

WC33/sf01 (Neagu Liviu)

Server

4/20/2009

WC33/sf02 (Matei Cornel)

Server

11/5/2009

WC33/sf06 (Voiculescu Costel)

Server

6/10/2010

WC34/sf03 (Voiculescu Costel)

Server

6/10/2010

WC34/sf07 (Calugaru Viorel)

Server

6/10/2010

WC34/sf08 (Neagu Liviu)

Server

6/10/2010

WC34/sf10 (Ciucurel Sorin Marius)

Server

6/10/2010

WC34/sf11 (Volovici Daniel)

Server

6/10/2010

WC34/sf12 (Matei Cornel)

Server

3/1/2011 LWC10/SF02 (Mihai Eleonora Antonia) Server
3/1/2011 LWC10/SF03 (Marin Irina Luiza) Server
6/10/2011 WCCC35SF03 (Ghinda Mihai Viorel) Server
6/10/2011 WCCC35SF07 (Zarnescu Marius) Server
6/10/2011 WCCC35SF10 (Matei Cornel) Server
6/10/2011 WCCC35SF11 (Voiculescu Costel) Server
6/10/2011 WCCC35SF12 (Ciucurel Sorin) Server
6/10/2011 WCCC35SF13 (Horvath Marius) Server

B4. Campionatul mondial  - Preliminarii

Data de start

Denumirea competitiei

Transmisie

10/20/2006

WC30/pr04 (Tudor Vasile)

Server

8/25/2007

WC31/pr05 (Campian Cristian)

Server

10/20/2007

WC31/pr07 (Calugaru V., Rotariu Gh.)

Server

12/30/2007

WC31/pr10 (Lakatos Stefan)

Server

11/20/2008

WC32/pr11 (Ciucurel Sorin Marius)

Server

11/20/2008

WC32/pr12 (Dabija Mircea)

Server

12/20/2008

WC32/pr13 (Zarnescu Marius)

Server

12/20/2008

WC32/pr14 (Cotos Valentin)

Server

4/20/2009

WC33/pr03 (Dabija Mircea)

Server

4/20/2009

WC33/pr04 (Florea Mihail)

Server

3/10/2010

WC34/pr01 (Epure Cristian Ion)

Server

3/10/2010

WC34/pr03 (Zarnescu Marius)

Server

3/10/2010

WC34/pr11 (Dragu Ion)

Server

3/10/2011 WCCC35PR01 (Dabija Mircea) Server
3/10/2011 WCCC35PR03 (Volovici Daniel) Server
3/10/2011 WCCC35PR04 (Aninis Tiberiu) Server

C. Campionatul european individual
C1. CE Finale

Data de start

Denumirea competitiei

Transmisie

1967

EU-FSM05 (Anton Aurel)

Postal

1968

EU-FSM06 (Tocanita Francisc)

Postal

1971

EU-FSM09 (Anton Aurel)

Postal

1982

EU-FSM25 (Florea Mihail)

Postal

1985

EU-FSM32 (Rotariu Gheorghe)

Postal

1988

EU-FSM39 (Martin Gheorghe)

Postal

1990

EU-FSM43 (Salceanu Vladimir)

Postal

1995

EU-FSM55 (Dabija Mircea)

Postal

1995

EU-FSM56 (Rotariu Gheorghe)

Postal

1996

EU-FSM59 (Salceanu Vladimir)

Postal


C2. CE Semifinale

Data de start

Denumirea competitiei

Transmisie

01/04/1999

EU63/sf01 (Rotariu Gheorghe)

Postal

01/04/1999

EU63/sf03 (Breazu Mihai)

Postal

01/04/1999

EU63/sf07 (Stoica Stefan)

Postal

12/31/2000

EU64/sf05 (Moise Octavian)

Postal

01/09/2003

EU65/sf05 (Dutu Florin)

Email

01/09/2003

EU65/sf07 (Necula Iulian)

Email

09/01/2005

EU66/sf05 (Balta Mihai)

Server

09/01/2005

EU67/sf02 (Zarnescu Marius)

Email

12/31/2009

EU68/sf02 (Matei Cornel)

Server

12/31/2009

EU68/sf03 (Cinca Daniel)

Server

12/31/2009

EU68/sf06 (Dabija Mircea)

Server


D.Turnee GM norm

Data de start

Denumirea competitiei

Transmisie

06/05/2004

EM/GMN/012 (Karacsony Zsolt)

Email

10/15/2004

EM/GMN/013 (Moise Octavian)

Email

12/20/2004

EM/GMN/014 (Cinca Daniel)

Email

06/30/2005

WS/GMN/001 (Cinca Daniel)

Server

09/14/2006

WS/GMN/003 (Cinca Daniel)

Server

08/25/2007

WS/GMN/008 (Moise Octavian)

Server

10/30/2007

WS/GMN/009 (Matei Cornel)

Server

04/30/2008

WS/GMN/012 (Matei Cornel)

Server

09/15/2008

WS/GMN/014 (Cinca Daniel)

Server

03/10/2009

WS/GMN/017 (Gusan Boris)

Server

08/30/2009

WS/GMN/019 (Florea Mihail)

Server

04/15/2010

WS/GMN/022 (Ciucurel Sorin Marius)

Server

07/20/2010 WS/GMN/023 (Florea Mihail) Server

1/7/2011

WS/GMN/026 (Ciucurel Sorin si Epure Cristian)

Server


E.Turnee invitationale, memoriale
E1. Turnee organizate de CCSC

Data de start

Denumirea competitiei

Transmisie

3/15/2003

Paul Diaconescu Mem. A
(Moise, Breahna, Vasile, Mayer Cr., Hagelstein D.)

Email

3/15/2003

Paul Diaconescu Mem. B
(Sferle, Calugaru, Talos, Petre Grigore)

Email

3/15/2003

Paul Diaconescu Mem. C
(Lakatos, Dutu, Nenciulescu, Necula, Ilinca)

Email

3/15/2003

Paul Diaconescu Mem. D
(15 jucatori romani)

Email

3/15/2003

Paul Diaconescu Mem. E
(15 jucatori romani)

Postal

1/15/2004

Balkan Invitational Ch. Ed. I
(Moise O., Plass-Caravan Mariana, Mayer Cr.)

Email

3/20/2005

Romanian Chess Federation - 80 Years
(Karacsony Zs., Cinca, Breahna, Moise, Dobrei) 

Server

5/30/2008

Jules Sachetti Memorial (Voiculescu, Mathe, Manole, Pranitchi, Vasile, Taras Iulian)

Server

12/01/2008

Victor Costin Memorial (Enescu, Epure, Zlatariu, Vasile, Bucsa, Chitescu, Antal)

Server

3/25/2010

Romanian Chess Federation 85 Years - A (Matei, Chiru, Gusan, Cinca, Craciuneanu, Voiculescu)

Server

3/25/2010

Romanian Chess Federation 85 Years - B (Enescu, Zlatariu, Chitescu, Campian, Zarnescu, Achim, Vasile)

Server

6/27/2010

CS UNIVERSITY CRAIOVA -10 YEARS ANNIVERSARY (Karacsony Zs., Ciucurel, Cinca)

Server


E2. Turnee organizate de ICCF sau de alte federatii

Data de start

Denumirea competitiei

Transmisie

04/15/2004

Esteban Canal Memorial B (Sferle Miron)

Email

12/15/2004

Interzonal TT/3-2004, Board 7, (Karacsony Zsolt)

Email

07/01/2005

1. International Malopolska Cup A-2 (Chiru Ioan Calin)

Email

07/01/2005

1. International Malopolska Cup B-1
(Karacsony Elemer, Vasile Constantin, Talos Doru Ioan)

Email

07/01/2005

1. International Malopolska Cup A-3 (Dobrei Gheorghe)

Server

07/15/2006

Chess Mail ICCF-Webchess Inauguration Final
(Cinca Daniel, Chirea Alin)

Server

12/15/2006

Interzonal TT/4-2006, Board 3 (Sferle Miron)

Server

04/25/2007

70 ans AJEC "B” (Mathe Iosif)

Server

05/20/2007

70 ans AJEC "A” (Chiru Ioan Calin)

Server

07/19/2007

Alfonsino Lannaioli Memorial (Karacsony Zsolt)

Server

09/10/2007

AEAC 5 Years – Mezquita (Gusan Boris)

Server

01/31/2008

Luciano Cámara memorial "B” (Cinca Daniel)

Server

09/30/2008

CADAP 40 years - group C (Volovici Daniel)

Server

12/27/2008

Interzonal TT/5-2008, Board 1 (Serban Florin)

Server

04/01/2009

60yearsBdF-WSSF01 (Matei Cornel)

Server

04/01/2009

60yearsBdF-WSSF05 (Florea Mihail)

Server

04/01/2009

60yearsBdF-WSSF07 (Necula Iulian)

Server

11/01/2009

Chessfriends Rochade 5171-20 years, Board 2 (Sferle M)

Server

12/20/2009

Alpert Memorial (Matei Cornel, Voiculescu Costel)

Server

12/21/2009

ICCF Veterans World Cup I, Final
(Florea Mihail, Chiricuta Marius)

Server

02/01/2010

Richard Brix Memorial (Karacsony Zsolt)

Server

05/25/2010

Argentina Bicentennial "A” (Chiru Ioan Calin)

Server

05/25/2010

Argentina Bicentennial "B” (Florea Mihail)

Server

06/02/2010

Ilja Hristov Memorial (Voiculescu Costel)

Server

12/01/2010

José Antonio Barrios Memorial – C (Moise Octavian)

Server

12/30/2010

Andrej Šuštaršic Memorial (Karacsony Zs., Voiculescu)

Server

12/27/2010 Interzonal TT/6-2010, Board 7 (Karacsony Elemer) Server
2/03/2011 Emil Karastoichev Memorial (Craciuneanu Viorel) Server
2/03/2011 Nikola Baharov Memorial (Voiculescu Costel) Server